Topinambury, zdravé, ale neznámé „brambory“

Topinambur
hlízy topinambury (foto www.flickr.com)

Topinambury bývají často přirovnávány k bramborám, i když společné mají obě plodiny pouze to, že se jedná o jedlé hlízy. Topinambury nabývají velikosti brambor, ale jejich tvar je méně oválný a více připomíná kořeny. Obě plodiny pochází z Jižní Ameriky (název topinambury pochází z jména indiánského kmene Tupinambů), ale nejsou si vůbec příbuzné.

Topinambury totiž nepatří do čeledi lilkovitých jako brambory, rajčata a lilky, která se vyznačuje obsahem různého množství jedu ve všech částech rostliny, ale do čeledi hvězdnicovitých, konkrétně jsou to hlízy slunečnice topinamburu (Helianthus tuberosus), která je příbuznou ostatním slunečnicím, ale také pampelišky, astry nebo kopretiny. Hlízy jsou tak jedlé i za syrova (včetně slabé slupky), kdy mají příjemně nasládlou chuť a křehkou konzistenci podobnou mladým kedlubnám.

Topinambury obsahují místo škrobu, který se vyskytuje v bramborách i obilí, inulín. Inulín je sice stejně jako škrob polysacharid, ale živočichové ho nedokáží rozložit a vstřebat, je proto vhodný například pro diabetiky, protože nemá vliv na hladinu cukru v krvi. Inulín dokáží rozložit pouze bakterie ve střevech a působí proto jako jejich vhodná potrava, která zpětně pozitivně ovlivňuje trávení živočichů. Při prvních požitích tak mohou topinambury způsobovat nadýmání a průjem, neboť si na ně střevní bakterie musí nejprve zvyknout.

Kromě inulínu obsahují topinambury i železo, křemík, draslík a vitamíny A, B, C a D. Jedná se tedy o zdravou zeleninu vhodnou na přípravu různých jídel. Lze z ní dělat za syrova šťávy a saláty (například z nastrouhaných), za tepla ji lze použít do polévek nebo jako smaženou nebo pečenou přílohu.

Topinambury rostou velmi dobře, dokonce zplaňují a jsou schopné i zarůst pole, u nás jsou však tradičně známy spíše jako potrava pro chovaná zvířata a sehnat je obzvláště ve městech bývá velký problém. Přesto se začínají především kvůli svému příznivému vlivu na zdraví opět objevovat.

Pokud se je rozhodnete pěstovat na zahradě, snadno zamezíte jejich rozrůstání sběrem hlíz, a pokud máte na zahradě hryzce počítejte pouze s jednoletými rostlinami, přestože topinambury bez problému přezimují.