Bramborový salát – nejlepší recepty

Domácí bramborový salát nesmí chybět na žádné štědrovečerní tabuli. Na ten nejlepší vánoční bramborový salát ale neexistuje jeden recept. Bramborový salát jako málokteré české jídlo je specialitou každé rodiny a recept na ten nejlepší bramborový salát, což je samozřejmě právě ten váš, se předává z generace na generaci. Máme proto pro vás několik receptů na bramborový salát, které se u nás nejčastěji používají. Obecně platí, že čím zdravější bramborový salát chcete mít, tím více zeleniny do něj dejte a naopak. Do skutečné poctivých domácích bramborových salátů, patří vařená vejce a případně i uzenina.

Podívejte se na naše recepty na domácí bramborový salát. Máme pro vás recepty na poctivý domácí bramborový salát, rychlý bramborový salát podle Kluků v akci a zdravý veganský bramborový salát.

Bramborový salát
Bramborový salát

Bramborový salát – domácí recept

Přísady na bramborový salát
1200 g brambor
8 sterilovaných okurek (1 sklenice)
3 cibule
1 majonéza
5 vajec
pepř
sůl

Postup přípravy bramborového salátu
Brambory uvaříme ve slupce a necháme vychladnout, oloupeme. Uvaříme vejce natvrdo, necháme vychladnout, zbavíme skořápky. Oloupané brambory a vařená vejce propasírujeme mřížkou, popřípadě nakrájíme na malé kostičky. Přidáme na malé kostičky nakrájenou okurku s cibulí a lehce promícháme. Přidáme majonézu a vše promícháme. Podle chuti můžeme přidat vejce, okurku, nebo majonézu. Lehce opepříme a osolíme podle chuti. Vše důkladně promícháme a necháme několik hodin uležet. Salát podáváme studený. Misku salátu na stůl můžeme ozdobit vajíčkem, petrželí a salámem.

Rychlý bramborový salát – Kluci v akci (bez majonézy!)

Přísady
1000 g brambor
5 větších sterilovaných okurek
2 cibule
nálev z okurek, popřípadě trochu octa
pepř
sůl
kremžská hořčice

Brambory uvařené ve slupce oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Cibule a okurky nakrájíme podle chuti na klínky nebo kostičky. Vše ochutíme solí, pepřem, hořčicí a lákem z okurek, popřípadě octem. Promícháme a necháme uležet.

Veganský bramborový salát – zdravý bramborový salát

Přísady
1 kg brambor
2 cibule
sojanéza
6 větších sterilovaných okurek
1 tofu natural (můžete vynechat)
pepř
sůl

Příprava veganského bramborového salátu je stejná jako u domácího bramborového salátu.

Veganský bramborový salát se od klasického bramborového salátu příliš neliší, alespoň pokud jde o jeho chuť, byť přísady jsou trochu jiné. Majonézu pohodlně nahradí sojanéza, kterou koupíte ve zdravé výživě, vajíčko pak přírodní tofu. Pokud porovnáte veganský bramborový salát s klasickým bramborovým salátem bez uzeniny, málokdo pozná rozdíl. Vše záleží na tom, jak salát ochutíte. Výhodou veganského bramborového salátu je jeho nižší kalorická hodnota a zdravější složení. Sojanéza i tofu vám prospěje a nezatíží už tak vánoci zatížený žaludek.

Co ještě můžete přidat do bramborového salátu

Máme pro vás několik přísad, které se také objevují v bramborových salátech. Vždy záleží na vaší chuti a také na tom, komu budete váš salát servírovat. Někteří lidé nemají rádi v bramborovém salátu zeleninu, někteří si neumím představit bramborový salát s uzeninou a naopak. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, stačí si z přísad vybrat a udělat si originální bramborový salát.

 • sterilovaná nebo vařená mrkev
 • sterilovaný nebo vařený hrášek
 • sterilovaná paprika
 • ocet
  někteří jej používají na dochucení bramborového salátu, pozor na množství
 • lák z okurek
  doporučujeme s lákem šetřit, bramborový salát po nějaké době „pustí vodu“ a tak každá další tekutina salát spíše rozmělní
 • celer
  pozor, doporučujeme celer nakrájet opravu velmi na jemno a nebo jej na jemno nastrouhat. Salát tak dostane příjemnou pikantní chuť, aniž by si někdo celeru všiml.
 • uzenina
  šunkový salám, šunka, uzenina podle vaší chuti
 • bílý jogurt
  lze použít místo majonézy, lehčí a zdravější varianta

Přečtěte si také:
Houbový kuba – vánoční recept

Recept na domácí vánočku – domácí vánočka jak od babičky

Rybí polévka z kapra