Vánoční výzdoba

S blížícími se Vánocemi se v ulicích českých měst začíná objevovat vánoční výzdoba. Okna začínají plnit blikající světýlka a někteří už také zahalili své stromy před vchody či na zahradách vánoční výzdobou. Vánoční výzdoba má u nás celou řadu podob. Od jednoduchých vánočních ozdob, přes nalepenou vánoční dekoraci na oknech až po domy potažené stovkami světýlek. Jaké jsou nejčastější typy vánoční výzdoby?

vánoční hvězda
vánoční hvězda

Mezi ty hlavní i u nás patří symboly Vánoc a zimy, nalepené na našich oknech. S přibývajícím časem sami uvidíte stále více a více oken polepených vánočními vločkami, symbolem zasněžených stromků či krajiny a také samozřejmě Santa Klausem. Santa Klaus se u nás naštěstí stále tolik neprosadil, takže vánoční dekorace a výzdoba si stále nese prvky především tradičních českých Vánoc. Mezi takové patří také vánoční hvězda, které se objevuje v oknech domů ať již jako nalepená dekorace, nebo jako světélkující ozdoba.

Mezi vánoční dekorace také patří svícny, věnce anebo řetězy. Věnce se používají zejména v období adventu, kdy se používá tradiční adventní věnec se čtyřmi svíčkami, kdy se každou předvánoční neděli zapálí jedna svíčka. Vánoční věnce se také používají na dveře bytů a domů, kdy se věnec ze smrkových větví ozdobí červenou tuhou. Červená a zelená jsou totiž tradiční barvy Vánoc.

adventní věnec
adventní věnec

Samostatnou kapitolou vánoční výzdoby jsou různé světelné ozdoby a řetězy. Na svítící či blikající řetězy se používají LED světla. LED osvětlení má tu výhodu, že je velice úsporné a zároveň má velkou výdrž a světelnost. Mezi oblíbenou výzdobu patří různé světelné krápníky, světelné hadice, světelné řetězy a blikající stromky. Světýlka můžete také přidat jednotlivě na okna, plot nebo do vaší zahrady. Samozřejmě lze najít také blikající postavy, hvězdy, vločky, či výjevy z Vánoc.

Vánoční dekorace je velmi oblíbená například ve spojených státech, kde ve většině měst probíhá každoroční soutěž o co nejvíce nasvícený dům. Nejvíce ozdobené domy světýlky najdete tedy právě v USA.

Světelné vánoční ozdoby jsou populární po celém světě.
Světelné vánoční ozdoby jsou populární po celém světě.

Vánoční výzdoba pomáhá navodit vánoční atmosféru a klidnou pohodu Vánoc. Kvůli vánoční dekoraci nemusíte utrácet peníze, stačí si ji vyrobit svépomocí. Domácí vánoční výzdobu si zvládne udělat opravdu každý. Tradiční vánoční ozdobou je například vánoční kytice či adventní svícen. Na dobu adventu nemusíte mít přímo adventní věnec, ale stačí i čtveřice svící umístěná například na prkénku s ozdobnou smrkovou větvičkou, kterou si můžete přinést z lesa. Jak už bylo řečeno smrkovou větev si můžete přinést z lesa, stejně tak jako například jmelí, které patří k českým Vánocům. Pak už stačí pouze červená stuha a trocha fantazie. S výzdobou oken před Vánocemi vám pak jistě pomohou děti. Stačí pouze papír, tužka, nůžky a lepenka a můžete mít okna plná vánočních motivů.

1 komentář u „Vánoční výzdoba

  1. My používáme jako vánoční výzdobu každý rok tradiční ozdoby ze slámy. Akorát kvůli dětem máme elektrický řetěz na vánočním stromečku, jinak vše postaru 🙂

Komentáře nejsou povoleny.