Velikonoce 2015

Velikonoce jsou nejdůležitější křesťanské svátky, které se slaví po celém světě. Jde o svátky, které nemá své pevné datum, a každý rok tak připadají velikonoce na jiný den. Vše se odvíjí od data prvního jarního úplňku, tedy prvního úplňku po 21 březnu. V roce 2015 připadají velikonoce na první dubnový víkend. Velikonoční pondělí připadá na 6. dubna 2015. Velikonoce 2015 tedy budou probíhat od soboty 4. 4. – do pondělí 6. 4. 2015.

Velikonoce a velikonoční vajíčka
Velikonoce a velikonoční vajíčka

Velikonoční tradice

Velikonoce jsou spojené s celou řadou tradic a pranostik, které jsou mnohem starší než křesťanské tradice, která je spojená se zmrtvýchvstáním Ježíše. Velikonoční svátky historicky navazují na pohanské oslavy jara. Součástí každoročních velikonočních oslav je například pečení velikonočních pochutin, jako je velikonoční beránek, nádivka, mazanec nebo velikonoční jidáše. Na velikonoce samozřejmě nesmí chybět pletená pomlázka ani malovaná vajíčka.

Velikonoční výzdoba

K velikonocům patří i velikonoční výzdoba, která se dává do oken, na dveře i na příklad na zahradu. K velikonocům patří celá řada tradic a velikonočních zvyků. Velikonoční zvyky se liší kraj od kraje, ale platí, že hlavní oslavy jsou spojené s velikonočním obdobím a pomlázkou. Samozřejmostí jsou také velikonoční přání, velikonoční koledy a velikonoční říkanky. Na velikonoce je možné navštívit celou řadu tvořivých dílen a kurzů, kde si můžete vyrobit velikonoční výzdobu a naučit se například malovat velikonoční kraslice. S velikonocemi se také pojí tradiční velikonoční trhy, na kterých si můžete pořídit spoustu velikonoční dekorace anebo třeba pomlázku. Samozřejmostí jsou také tradiční velikonoční recepty na velikonoční stůl. Mezi velikonoční dekorace tradičně patří symboly plodnosti a jara. Nemohou chybět velikonoční vajíčka, zajíčci, nebo také kuřátka.

Přečtěte si také:
Velikonoční beránek – recept

Velikonoční dekorace

Recept na velikonoční mazanec

Velikonoční jidáše

Velikonoční přání