Velikonoční dekorace

Velikonoční dekorace nesmí chybět v žádné domácnosti. Máme proto pro vás nápady na velikonoční dekorace, které si můžete vyrobit sami doma. Velikonoční dekorace by měla být v jasných barvách, které se hodí k oslavě příchodu jara. Jako barvy pro velikonoční dekoraci se hodí například červená symbolizující život, zelená symbolizující jaro, či žlutá symbolizující jarní květy. Použít ale můžeme i mnoho pastelových barev, jako je růžová, světle modrá nebo třeba světle fialová.

Velikonoční dekorace
Velikonoční dekorace

Velikonoční výzdoba a dekorace

Tradičně se pro velikonoční výzdobu používá předpěstované zelené obilí, kterému se říká osení, kvetoucích větvičky (nejčastěji zlatý déšť) a různé motivy velikonoc vystřižené nejčastěji z papíru. Jako velikonoční dekorace na dveře se používají právě dekorace z papíru v kombinaci s barevnými stuhami. Z papíru si snadno vystřihnete různé velikonoční motivy, jako jsou například kuřátka, zajíčci, ale také papírová vajíčka. Pokud si chcete udělat domácí velikonoční dekorace z papíru, zapojte do jejich vytváření děti. Děti s blížícími se velikonocemi mohou pomoci s vybarvením velikonoční výzdoby. Výroba domácí velikonoční dekorace vám nezabere mnoho času.

Velikonoční vajíčka

Velikonoční vajíčka jsou nejtypičtější velikonoční dekorací, která nechybí v žádné domácnosti. Velikonoční vajíčka symbolizují hlavní motiv Velikonoc, kterým je znovuzrození, a zároveň jsou symbolem plodnosti. Velikonoční vajíčka přitom mohou být použita jako velikonoční dekorace mnoha způsoby. Dají se použít vejce vyfouklá, vejce umělá, vejce čokoládová, či vejce vařená, jak kdo chce. Velikonoční vajíčka se také kreslí, lepí na okna anebo háčkují. Háčkovaná velikonoční vajíčka patří k českým tradicím. Pokud máte děti, můžete s nimi většinu velikonoční dekorace vyrobit. Velikonoční tvoření zahrnuje malování na sklo, vystřihování figurek z papíru, barvení vajec (včetně využití vosku) a věšení pentlí a mašlí. Hitem letošních Velikonoc jsou pak velikonoční košíky a jiné věci upletené z papíru. V některých krajích se používá také velikonoční věnec.

Malovaná velikonoční vajíčka
Malovaná velikonoční vajíčka

Pokud se vám velikonoční dekorace vyrábět nechce, jde dnes koupit nepřeberné množství krásných ozdob na tradičních velikonočních trzích. Praktické jsou například různé umělé větvičky, kytky, vajíčka, kuřátka i slepičky. Velikonoční trhy se konají v každém větším městě víkend před velikonocemi a o velikonočním víkendu. Pro velikonoční výzdobu se také dají využít jedlé výtvory, jako jsou velikonoční perníky, mazanec, velikonoční beránek nebo jidáše. Velikonoční pokrmy jsou součástí velikonočního stolu.

Co také rozhodně nesmí chybět ve vašem velikonočním domově je kvetoucí živá jarní květina jako je narcis, petrklíč nebo krokus a pak barevné mašle, které pozvednou každý kout. Mějte ale na paměti, že méně je někdy více a s výzdobou to nepřežeňte.

Přečtěte si také:
Velikonoce 2015

Recept na velikonočního beránka

Recept na velikonoční mazanec

Velikonoční jidáše

Velikonoční přání