Krajkové šaty, hit letošní zimy

Již nějakou dobu je módním materiálem krajka. Poslední dobou se pak dostávají do popředí krajkové šaty,které jsou i hitem letošní zimy. Společenské krajkové šaty se hodí na večerní plesy a taneční, ale krajkové šaty různých typů se hodí také na večírky, sváteční večeře, a dokonce i na běžné nošení do práce. Modelů krajkových šatů je totiž mnoho a záleží jen na vás, který si vyberete. Samozřejmě jsou populární i svatební krajkové šaty.

Svatba prince Williama a princezny Kate. Na obrázku je dobře vidět detail krajkových svatebních šatů princezny Kate.
Svatba prince Williama a princezny Kate. Na obrázku je dobře vidět detail krajkových svatebních šatů princezny Kate. (foto www.flickr.com)

Luxusní krajkové šaty, ve kterých budete zaručeně elegantní, jsou určitě pouzdrové krajkové šaty s tříčtvrtečními rukávy. Vybrat si můžete mezi neutrálními barvami jako je černá, krémová, nebo bílá. Ještě rafinovanější než například černé krajkové šaty jsou však rozhodně luxusní šaty, jaké nosí Kate, manželka prince Williama. Katiny krajkové šaty jsou kombinované z černé krajky a krémové podšívky, ale možností kombinací je více. Sehnat můžete například i černé šaty s vloženou bílou aplikací, i když rozdílné barvy krajky a podšívky jsou nejčastější.

Pouzdrové šaty se však příliš nehodí na večerní taneční příležitosti a navíc jsou neúprosné k postavě své majitelky. Večerní krajkové šaty se tak vyplatí vybírat mezi krajkovými princeznovskými šaty dlouhými až na zem a naopak krátkými krajkovými koktejlkami. Krajkové koktejlky mohou být přiléhavé nebo naopak s nabíranou sukní, která vám navíc dodá mladistvý vzhled. Krajkové koktejlky bývají na ramínka nebo mají mini rukávy.

Naštěstí se letošní hit, krajkové šaty, vyrábí i v jiných barvách než černé a bílé, moderní je hlavně červená, modrá a zelená. Používané barevné odstíny jsou většinou velmi jasné a ostré. Krajkové šaty v tlumených tónech budete muset více hledat, s trochou štěstí ale vínové, tmavě modré, nebo lahvově zelené krajkové šaty seženete.  Večerní krajkové šaty a krajkové šaty na běžné nošení se prodávají ve všech řetězcích s oblečením, a to vysloveně za pár stovek. Pořídit si tak můžete i několikery, trendy budou i příští rok.

A teď ještě něco k používaným materiálům pro krajkové šaty. Nejčastěji se používá saténová, nebo levnější polyesterová podšívka, překrytá krajkou. Krajka může mít různý vzor, ale většinou se jedná o krajku s velkými vzory, bývá z umělých vláken, kdy se leskne, nebo z bavlny, kdy je matná. Vždy zkontrolujte, zda je podšívka přišitá k hornímu dílu z krajky, jinak se totiž bude hrnout. Pokud se vám líbí spíše jemná krajka, doporučujeme se poohlídnout po šatech s krajkou všitou.  Co se týče výstřihů, je trendy především výstřih lodičkový a výstřih do V. Zatímco véčkový výstřih lichotí především plnému výstřihu, lodičkový výstřih lépe zdůrazní malá prsa. Dobře působí, pokud krajka není zakončena s podšívkou stejně, ale přesahuje ji.

Jak jsme předeslali, krajka je samozřejmě módním materiálem i ve světě svatebních šatů minimálně od doby, kdy si krajkové svatební šaty oblékla právě princezna Kate. Krajkové svatební šaty bývají spíše přiléhavé, aby krajka často tvořící rukávy a výstřih šatů vynikla. Přesto, že krajka používaná na svatební šaty je dražší než umělá krajka s velkými vzory používaná na běžné šaty, stále se vyplatí si takové šaty nechat ušít. Celkově se na ně totiž spotřebuje méně materiálu, především díky méně nabíraným sukním. Inspirovat vás pro střih na krajkové svatební šaty mohou například střihy 20. a 30. let, kdy byla krajka taky oblíbeným materiálem.

Krajkové svatební šaty princezny Kate.
Krajkové svatební šaty princezny Kate. Všimněte si, že z krajky jsou celé rukávy i hořejšek živůtku. Krajka má velké vzory, jak je to nyní moderní. (foto www.wikimedia.com)