Vánoční medové perníčky

Vánoce se blíží a s nimi přichází čas na přípravu vánočního cukroví. Jako jedno z prvních cukroví se tradičně pečou vánoční perníčky. Vánoční perníčky potřebují čas alespoň dvou týdnů na změknutí a proto je nejedna hospodyňka peče už začátkem prosince.

Máme pro vás recept na vynikající medové vánoční perníčky. Tento recept na vánoční medové perníčky je domácí a léty vyzkoušený. Zkuste ho také!

Medové perníčky

Přísady pro medové perníčky
500 g hladké mouky
100 g medu
170 g moučkového cukru
1 lžička jedlé sody
1 vejce
90 g másla
1 lžíce koření – badyán, kardamom, fenykl, hřebíček
1 lžíce skořice
1 lžíce kakaa

Medové perníčky
Medové perníčky

Postup přípravy perníčků
Všechny příměsi na perníčky smícháme a vypracujeme z nich těsto, což je trochu namáhavé. Těsto na perníčky dále necháme uležet v lednici aspoň 24 hodin.
Perníkové těsto vyválíme na pomoučeném vále. Hladkou mouku přidáváme i kdykoli, kdy se těsto lepí, ale nepřeháním to s ní.
Na perníky vyvalujeme placku širokou 0,3 až 0,5 cm podle velikosti vykrajovaných tvarů, menší tvary mohou být ze slabšího těsta.
Vykrájené perníčky dáme na plech s pečícím papírem a těsně před pečením je slabě potřeme studenou vodou tak, aby se netvořily kaluže vody na pernících.
Perníčky pečeme v troubě předehřáté na 180 stupňů na 5 až 10 minut, perníky musí ztmavnout, ale ne se spálit. Rozklepneme a rozšleháme 1 vejce na potření.
Po vytažení z trouby chvilinku počkáme (asi minutu), a pak rychle potřeme perníčky vejcem.
Hotové medové perníčky necháme 2 týdny odležet. Zdobíme až několik dnů po upečení.

Poleva na domácí perníčky

1 bílek
180 g moučkového cukru
šťáva z ½ citrónu
Všechny příměsi utřeme, v případě potřeby přidáme cukr nebo citrónovou šťávu.
Tato poleva na perníčky je bílá, ale lze ji obarvit potravinářskými barvivy na jakoukoli jinou barvu.

Tipy a triky na medové perníčky z vlastní zkušenosti
Mouku můžete vyměnit za žitnou, která se používala na perníčky dříve a dodává jim tmavou barvu, nebo namíchat pšeničnou a žitnou mouku. Vypracování těsta s žitnou mouku je však vždy náročnější než s moukou pšeničnou.

Med se musí do těsta na perníčky přidávat tekutý, pokud tedy máte med zcukernatělý, rozehřejte ho ve vodní lázni, rozehřívejte raději déle a na menší teplotu.

Směs koření na perníčky byla vždy tajemstvím perníkáře, kromě uvedených druhů můžete přidat i nové koření, pepř, nebo zázvor, poměry záleží na vás a vaší představě voňavých perníků. Koření na perníčky je nejlepší umlít nebo utlouct v hmoždíři krátce před pečením, aby se neztratilo aroma. Směs koření na perníčky se dá samozřejmě i koupit.

Kakao se do perníkového těsta tradičně nedávalo, ale pokud nepoužijeme žitnou mouku, ztmaví těsto. Nedoporučujeme ale dávat kakaa více, překrývá chuť koření.

Vykrajovátka na perníčky se dají dobře a levně sehnat na vánočních trzích a během roku se dají udělat i na zakázku. Pokud toužíte po svém originálním vykrajovátku ještě teď před Vánoci, jednoduše překreslete obrázek na tvrdý papír a vystřihněte ho. Tuto šablonu pak přitiskněte na těsto a „obkreslete“ ji ostrým nožem, doporučujeme jet nožem co nejrychleji, jinak se dělají na těstě záseky.

Perníčky potíráme slabým štětcem, protože mašlovačka je příliš velká. Vejcem potíráme perníčky proto, aby byly lesklé.

Přečtěte si také:
Vánoční cukroví – linecké cukroví a ořechy

Vánoční cukroví – vanilkové rohlíčky, košíčky, pracny

Vánoční dia cukroví – dia meruňkové kuličky, dia vanilkové rohlíčky

Kokosové cukroví ze strojku a kokosky, recepty