Kurkuma je tradičně používaná ajurvédou (mimo jiné tradiční indická medicína) a je součástí téměř všech indických jídel, její použití je však velmi široké. Můžete ji přidat do jakéhokoli jídla, například do rýže při vaření (rýže získá krásně zlatou barvu), do polévek (např. do dýňové polévky), do omáček, brambor i těstovin…Pro lepší vstřebání látek z kurkumy je dobré kombinovat ji v jídle s tukem. Doporučená denní dávka pro projevení zdravotních účinků je jedna lžíce pro osobu na den, v užívání je však dobré jako u všech bylin dělat pauzy (po 2 měsících na 2 týdny).Kurkuma je prášek namletý z oddenku rostliny kurkumovníku (Curcuma longa) z čeledi Zingiberaceae (zázvorovité). Tato rostlina pochází z Asie a její používání je velmi staré. Kurkuma je pro hinduisty posvátnou rostlinou.
Kurkumový prášek je ostře žlutý až zlatý a jeho chuť je pálivá a nahořklá, připomínající pepř, hořčici a zázvor.
Kurkuma bývá také součástí koření, známého v Evropě jako kari, v Indii jako masálá. Kromě kurkumy se v kari objevuje například chilli, zázvor, pepř a koriandr, ale také skořice, kardamom nebo muškát, i když právě kurkuma mu dodává typickou žlutou barvu.
Důležitou složkou kurkumy je barvivo kurkumin, které má silné protizánětlivé a protinádorové účinky. Kurkumin má pomáhat při léčbě zažívání (stimuluje tvorbu žluče), ale i imunologických onemocnění jako je cukrovka, alergie, artritida a také pomáhá v činnosti mozku (i při Alzheimerově chorobě). Kurkumin je proto často z kurkumy vylouhován a použit do léků, nebo do barviv, ve kterých nahrazuje drahý šafrán, používá se především do potravin (jako E100 do hořčic, sýrů, jogurtů, másla a dresinků). Nekvalitní koření kurkuma je pak prodáváno bez něj (může být obarveno jiným barvivem). Kurkuma nezbavená kurkuminu je například všechna „bio“ kurkuma.
Mezi další zdravé složky patří esenciální oleje a silice, a to konkrétně turmeron, atlanton a zingiberon.
Ostatní složky kurkumy působí proti bakteriím, virům, plísním a cizopasníkům.