Tip na jednodenní výlet – Bečov nad Teplou

Vzdálenost: Praha – Bečov nad Teplou 128 km, Karlovy Vary – Bečov nad Teplou 27 km

bečov nad teplou
pohled na bečovský zámek a hrad od říčky Teplé (foto www.wikipedia.com)

Městečko Bečov nad Teplou se nachází v Karlovarském kraji a jeho historie sahá až do 13. století, kdy bylo založeno českými knížaty z rodu Hrabišiců.
Hlavním turistickým lákadlem města je bezesporu zámek spolu s relikviářem sv. Maura.
Relikviář je schránka na ostatky nebo předměty spojené se svatými osobami a slouží k většímu sepjetí věřících s jejich vírou. Relikviář svatého Maura má hodnotu srovnatelnou s korunovačními klenoty (je celý pozlacen a vyložen drahými kameny).

Relikviář byl vyroben ve 13. století pro benediktinské opatství ve Florennes (dnešní Belgie) jako schránka pro ostatky sv. Maura a sv. Jana Křtitele. Předprodáním se dostal do Bečova, kde byl po druhé světové válce ukryt pod podlahou v kapli. Znovuobjeven byl až po 40 letech v roce 1985 českými kriminalisty. Relikviář svatého Maura je majetkem českého státu a po jedenáctileté rekonstrukci je od roku 2001 spolu s celou expozicí o historii relikviářů k vidění na Bečovském zámku.

Kromě okruhu týkajícího se relikviáře si můžete projít i zámek s přilehlou zahradu a nedaleký středověký hrad. Za procházku však stojí celá městská památková zóna včetně Kostela sv. Jiří, staré pošty, či radnice.

Obzvláště pro rodiny s dětmi se pak hodí vyrazit do místní botanické zahrady, ve které se konají i rozličné akce, nebo do muzea historických motocyklů a hraček.

Pokud budete mít více času, rozhodně se vydejte i do okolí Bečova. Bečov totiž leží v CHKO Slavkovský les a je možné vydat se na místa pro tento region tak typická, jako jsou rašeliniště, či vývěry minerálních pramenů. Je možné využít turistických či naučných tras.
Bezprostředně z Bečova se pak určitě vydejte údolím říčky Teplé, které bylo vyhlášeno přírodní rezervací a nabízí krásnou scenérii skalnatého údolí včetně staré železnice z 19. století, která se na mnoha místech vine vyraženými tunely. Určitě nepřehlédněte také budovu Rohrerova mlýna z roku 1865.