Valentýn – svátek zamilovaných

S příchodem února se blíží svátek zamilovaných, kterým je 14. únor, kdy má svátek Valentýn. Na Valentýna si milióny zamilovaných po celém světě dávají dárky v podobě květin a nejčastěji červených srdcí. Červené srdce je symbolem lásky a zamilovanosti, a proto se kolem Valentýna ve tvaru srdce prodává celá řada přání a cukrovinek. Oblíbeným je také posílání zamilovaných Valentýnek.

Svatý Valentýn je svátek, který se slaví i u nás a proto pro vás máme trochu historie tohoto svátku zamilovaných a také několik tipů na dárky a přání k Valentýnu.

Valentýn_srdce
Valentýn a červené srdce patří k sobě

Historie Svatého Valentýna

Svátek zamilovaných je spojený s postavou Svatého Valentýna, který byl podle legendy katolický kněz v Římě, který i přes zákaz oddával římské vojáky, kteří měli zakázáno se ženit. Za to jej stihl trest umučení. Druhá legenda říká, že svatý Valentýn byl stať po té, co uzdravil syna římského Rétora, který uzdravení svého syna vnímal jako zázrak a nechal se proto od Valentýna pokřtít, což bylo tedy v době pronásledování křesťanů také zakázané. Legend o Svatém Valentýnovi existuje ještě mnohem více, nicméně se časově přibližují. Samotný svátek, tak jak jej známe, vznikl v devatenáctém století.

Svatý Valentýn ve světě

Dnes je Svatý Valentýn vnímaný jako patron zamilovaných a proto se v mnoha zemích slaví právě 14. únor jako svátek zamilovaných a to s odkazem na oslavu ze 14tého století. Tento svátek pochází z anglosaských zemí a v posledních dvou desetiletích pronikl i do České republiky. Zajímavostí je, že se Valentýn například v Brazílii slaví 12. června, v Izraeli v srpnu a v pravoslavných zemích se slaví v červenci. V islámských zemích se tento svátek neslaví a naopak jeho oslava bývá často postihována. Svatý Valentýn je zde vnímán jako součást takzvané „americké pop kultury“, což je z části pravda.

Oslavte Valentýn, je to svátek zamilovaných

Valentýn je dnes už zažitým svátkem zamilovaných a není proto důvod si tento den kazit otázkami, zda to není moc „americký svátek“, nebo kvůli tomu, že je příliš spojený s komercí. Tak tomu je a bude vždycky u všech svátků. Důležité je především to, jak svátek oslavíte se svým drahým, nebo svoji drahou. Co si o tom myslí ostatní není pro vás podstatné. Nejdůležitější rada od nás zní: Nezapomeňte na Valentýna! Zapomenutí může být zbytečný důvod ke smutku, či výčitkám. Přitom stačí koupit květinu, čokoládové srdce, nebo pozvat vašeho milého nebo milou na večeři. Také můžete samozřejmě přichystat romantickou večeři doma jako překvapení.

Svatý Valentýn je příležitostí pro posílání tradičních Valentýnek, což jsou nejčastěji anonymní přáníčka, která posílají zamilovaní milované osobě právě v tento den. Zrovna tak nezadané ženy dostávají anonymně květiny anebo malý dárek s přáníčkem.

Pro zadané je nejdůležitější, abyste z toho měli sami dobrý pocit a nezadělávali si na žaludeční vředy stresováním se, zda se bude váš dárek, nebo květina líbit. Pro pány platí zásada, že i obyčejná červená růže vaši drahou zaručeně potěší. Protože, ruku na srdce, jak často vaší drahé květiny opravdu nosíte? Dalším trumfem na Valentýna může být také vlastnoručně vyrobené přání.

Přečtěte si také:
Dárky k Valentýnu, tipy pro ženy i muže