V tomto článku vám poradíme, jak uplést vánočku připravenou podle našeho receptu na tradiční domácí vánočku jako od babičky. Přestože o pletení a následném pečení vánočky koluje spousta hrůzostrašných historek, tak vězte, že podle návodu je pletení vánočky opravdu jednoduché.
Návod jak uplést vánočku
Nejprve si rozdělíme těsto na vánočku na 9 dílů. S těstem pracujeme opatrně, je již nakynuté a nešetrné zacházení by mohlo práci kvasnic zničit. Ideální je, pokud díly na vánočku budou nestejně velké, tedy 2 nejmenší, 3 větší a 4 největší. Ze všech kousků opatrně vyválíme silný válec, asi 3 cm široký.
Nejprve vezmeme 4 nejdelší válce, položíme je vedle sebe a začneme vánočku plést.
Jednoduchá poučka pro toto pletení zní: 1. přes 2, 3. přes 2., 4. pod 3. přes 2.
Pleteme od začátku do poloviny, v polovině celou základnu vánočky překlopíme a dopleteme. Dáváme pozor, abychom vánočku utahovali, ale zároveň příliš nenatahovali jednotlivé prameny. Pletení zakončíme spojením všech pramenů. Hotovou spodní část vánočky ze čtyř pramenů přeneseme na plech vymazaný, nebo pokrytý pečícím papírem.
Ze třech menších válečků upleteme klasický copánek. Jednoduchá poučka pro copánek na vánočku zní: 1. přes 2, 3. přes 1., a znovu to samé 2. přes 3., 1. přes 2.
Na první části vánočky, která už je na plechu uděláme uprostřed širší rýhu hranou ruky a copánek, tedy druhu část vánočky na ní přeneseme.
Nakonec jednoduše stočíme nejmenší dva prameny a položíme je opět na rýhu uprostřed druhé části vánočky.
Všechny části vánočky jsou stejně dlouhé, jejich konce spojíme je a přetáhneme je pod vánočku. Vánočku není nutné fixovat špejlemi, stejně to bohužel moc nepomáhá.
Upletenou vánočku přikryjeme a dáme na půl hodiny kynout.
Pokud vám to pořád není jasné podívejte se na názorné video pletení vánočky s několika rozdílnými radami: