Noc kostelů 2015

Noc kostelů 2015 je akce, při které můžete zadarmo navštívit kostely, modlitebny, kláštery včetně míst normálně nepřístupných jako jsou sakristie, krypty, nebo zahrady. Kromě samotné prohlídky je na mnoha místech přichystán také kulturní program, jako jsou divadelní představení, koncerty nebo přednášky například o sociální pomoci. Na některých místech najdete i program pro děti. Akce se koná večer a v noci, letošní noc kostelů 2015 proběhne v pátek 29. května.

Noc kostelů vznikla za účelem představení křesťanství široké veřejnosti, jedná se tedy o ekumenickou akci mnoha křesťanských církví. Mezi zásady Noci kostelů však patři nevnucovat víru návštěvníkům.

První Noc kostelů proběhla v roce 2001 v Německu, k nám se rozšířila v roce 2009 z Rakouska. V současnosti se koná také v Estonsku, Nizozemí a Slovensku (také 29.5.).

Noc kostelů
Noc kostelů

Noc kostelů Praha

Noc kostelů v Praze je velmi rozmanitá, v programu najdete spoustu akcí pro děti, bleší trh oblečení, akce připomínající Mistra Jana Husa nebo třeba přednáška o pomoci vězňům.
V Praze je letos Noc kostelů předznamením velké akce Dny víry. Dny víry jsou ekumenickým projektem, jehož cílem je dialog mezi křesťany a nekřesťany, a také prezentace křesťanských hodnot.
Dny víry začínají hned následující den po Noci kostelů, tedy od 30. května do 6. června, končí tedy přesně měsíc před 600. výročím upálení Mistra Jana Husa. Během Dnů víry se koná mnoho akcí pro celé rodiny, většinou zdarma.

Noc kostelů Brno

Noc kostelů v Brně pro letošek nabízí spoustu akcí pro děti, například divadelní představení vysvětlující příběh svaté Zdislavy, dětskou dílnu Mistra Jana Husa, výtvarnou dílnu Pásmo pro děti a mnohé další. Pro dospělé se v rámci Noci kostelů uskuteční mnoho mší a prohlídek kostelů

Noc kostelů Plzeň

Noc kostelů v Plzni se koná spolu s Olomoucí jako na prvních místech v ČR již od roku 2009. Noc kostelů v Plzni je součástí programu Plzeň, Evropské hlavní město kultury 2015.

Noc kostelů Olomouc

V rámci Noci kostelů Olomouci si můžete prohlédnout kolumbárium, pravoslavný kostel svatého Gorazda nebo Parkánové zahrady katedrály svatého Václava.

Noc kostelů Hradec Králové

Noc kostelů v Hradci Králové chystá komentovanou prohlídku hřbitova v Třebeši, ochutnávku mešního vína v kostele svatého Pavla nebo výtvarný program pro děti opět v kostele svatého Pavla.

Interiér kostela
Interiér kostela

Více informací o všech událostech akce Noc kostelů 2015 se můžete dozvědět na stránkách Noc kostelů.