Tanec!? Je pro každého, tedy i pro Vás!

Tancem se lidé vyjadřují od počátků své existence. Tanec je nástrojem komunikace a jako takový byl používán již před vznikem řeči, stejně jako tanec používají zvířata (včely, vlci, aj.).

Až moderní doba udělala z tance něco složitého, co zvládne jen pár vyvolených. Přitom tanec zvládne každý, nepotřebuje k tomu ani hudební sluch, ani speciální oblečení, ani zvláštní znalosti.

Původně lidé tančili při různých příležitostech, v rámci obřadů i jen tak pro radost. Tanec byl individuální i skupinovou záležitostí a lidé jeho prostřednictvím komunikovali s bohy, s duchy, sami se sebou i se sebou navzájem. Tanec sloužil k ukázání vlastní síly, k oslavě plodnosti Země, k hledání partnerů i k cestě za poznání sama sebe. Tanec býval doprovázen jednoduchou hudbou vyluzovanou kamennými a dřevěnými nástroji, později chrastítky ze semena a bubny. Tanec byl většinou bez choreografie a často vedl až k transu.

Postupem času se stávala choreografie tance složitější a jeho účel se měnil. Lidé tančili především při společenských akcích (často v párech) a z tance tak vymizela jeho duchovní složka.

tančící žena
Žena, která si tanec užívá. (foto www.wikimedia.com)

V současnosti se tak mnoho stylů tance vrací k původnímu určení a účelu tance. Tanec se stává čím dál volnější technikou, při které je důležité se „nějak“ pohybovat. Pro doprovod je používaná oblíbená hudba, popřípadě bubny jako je to u afrického tance. Tančí se často ve skupině, ale i individuálně. Tanec uvolňuje stres a napětí, rozvíjí tvořivé schopnosti, přenáší energii z hlavy a myšlení do pohybu a více člověka spojuje se zemí (uzemňuje). Je používán jako meditativní technika. A navíc je tanec skvělá pohybová aktivita, která Vám rozproudí krev, rozhýbe klouby a zpevní svaly.

Tančit zvládne opravdu každý, pokud tomu nevěříte, oblečte si pohodlné oblečení,
zkuste si pustit hudbu, zavázat oči a jen tak se pohybovat. Můžete dělat cokoli, jen tak se pohupovat, tančit vsedě, divoce poskakovat, a dokonce i zpívat a výskat! Vzhledem k tomu, že u vás u toho skutečně nikdo (ani vy sama) neuvidí, dovolte si dělat cokoli! Po několikátém zopakování, až si dovolíte být skutečně uvolněná, pochopíte, proč je tanec tak skvělý!