Vánoční dekorace – trendy letošního roku

Vánoční dekorace neodmyslitelně patří k období Vánoc a vánočních svátků. Součástí domácí správné vánoční atmosféry musí být vánoční dekorace. Vánoční dekoraci si můžeme snadno nachystat svépomocí, například z větviček z lesa, mašlí a svíček, nebo se poohlédnout po vánoční dekoraci v obchodech a specializovaných prodejnách. Vánoční dekorace velmi často začíná adventním věncem a také samozřejmě nesmí chybět jmelí oblíbené jsou také dřevěné vánoční dekorace.

Máme pro vás šest trendů letošních vánočních dekorací.

Přírodní vánoční dekorace - jablka a ořechy
Přírodní vánoční dekorace – jablka a ořechy

1. Vánoční dekorace – přírodní materiály a tradiční ozdoby

Přírodní materiály by měli tvořit základ vánoční dekorace, kterou by měly vhodně doplňovat například vánoční koule. Mezi nejoblíbenější přírodní dekorace u Vánoc patří vlašské ořechy, jablíčka, sušené plátky pomerančů, šišky, větve stromů. Samozřejmě nezapomeňte na svíčky a vánoční vůně. Vánoční vůni vám pomůže vytvořit František a také purpura. Použít můžete i nejrůznější oleje a vonné tyčinky, jen pečlivě zvažte jejich výběr.

2. Ručně vyráběné ozdoby

Nejdůležitější věcí, která tvoří vánoční dekoraci v domě jsou vánoční ozdoby. Jsou malé a vejdou se na všechna místa. Obvykle si vánoční ozdoby kupujeme, ale můžete si je také vyrobit. Na internetu existuje spousty návodů na výrobu vánočních ozdob. Ruční výroba vánočních ozdob většinou využívá přírodních materiálů, jako je sláma, jmelí, větvičky stromů nebo třeba šišky. Ruční výroba vánoční dekorace se nazývá také DIY.

3. Venkovní vánoční dekorace

Nesmíte zapomenout také na vánoční dekoraci na truhlíky a okna. Venkovní vánoční dekorace zahrnuje různé svítící prvky, které se dávají n stromy a keře před domem. Vánoční dekorace patří také do oken ať již v podobě blikajících světýlek, nebo nalepovacích obrázků. Na oknech by neměly chybět vánoční hvězdy a vánoční vločky.

4. Vánoční dekorace na stůl

Stůl je místem, kde se o Vánocích setká celá rodina, proto jej už od pradávna zdobí tradiční vánoční dekorace. Mezi nejčastější stolní vánoční dekorace patří svícen, miska s ořechy, ovoce – nejčastěji jablíčka a také vánoční věnec, který může mít uprostřed svíčku. Dále na vánoční stůl patří vánoční ubrus a vánoční prostírání. Samozřejmostí by mělo být také vánoční cukroví.

Vánoční dekorace
Vánoční dekorace

5. Vánoční dekorace na stěny a na strop

Stropní dekorace se při Vánocích často podceňuje. Nic přitom neudělá vánoční atmosféru lepší než právě stropní vánoční dekorace. Přilepené hvězdy, vánoční koule, či vánoční řetězy vašemu pokoji dodají tu správnou atmosféru. Dekorace na zeď a dekorace na strop pomůže prvnímu dojmu při vstupu do bytu či místnosti.

6. Barvy vánoční dekorace

Vánoční dekorace může být v tradičních barvách, mezi které patří červená bílá, zelená. Samozřejmě v případě zelené by mělo jít o přírodní dekoraci v podobě větviček stromů a vánočního stromku. U bíle dekorace jde o vánoční vločky a sníh. Červená dekorace patří vánočním koulím a Santovi. Obecně platí, že barvy vánoční dekorace by měly ladit s vaším nábytkem a interiérem.