Zatmění slunce 2015 v Česku

V pátek 20. března 2015 čeká Česko zatmění slunce. Zatmění slunce bude viditelné v pátek 20. března před jedenáctou hodinou dopoledne na celém území. Vrcholná fáze zatmění slunce bude v 10:46 minut. Podle předpovědi počasí by toto zatmění slunce mělo být velmi dobře viditelné z celého území České republiky. Zatmění slunce v roce 2015 bude velmi silné, kdy měsíc slunce překryje z téměř ¾. Zatmění slunce je úkaz, kdy měsíc se svojí dráhou překryje slunce a způsobí tak na krátkou dobu jeho zastínění. Pozor, zatmění slunce trvá jen několik minut!

Zatmění slunce 2015
Zatmění slunce 2015

Chraňte si oči

K pozorování zatmění slunce není třeba speciálních přístrojů, zatmění slunce je viditelné pouhým okem. Pozor si však musíte dát při pohledu do slunce, protože stejně jako při běžném pohledu hrozí poškození očí vlivem ultrafialových paprsků. Pozorování zatmění slunce se tedy doporučuje pouze s brýlemi s UV filtrem, případně přes starý fotografický film, nebo také skrze starý disketový kotouč. Měli byste se vyvarovat přímému pohledu bez ochrany očí. Možné je též k pozorování zatmění slunce použít například svářečské brýle či svářečskou kuklu.

Zatmění slunce je ovšem velmi dobře poznat i bez speciálních pomůcek a to při pouhém pozorování setmění, ke kterému při něm dochází. Jde o zvláštní a silný pocit stínu, který se objeví na celém území. Dejte si pozor při používání dalekohledu bez ochrany očí, který znásobí škodlivé ultrafialové záření a může natrvalo poškodit vaše oči i za velmi krátkou chvíli.

Zatmění slunce v Česku

Zatmění slunce je poměrně častý astrologický jev, ne vždy jde ovšem o zatmění úplné, jako tomu bude právě 20. března 2015, kdy půjde o překrytí o více než 73%. V České republice půjde o zatmění slunce na dlouhou dobu poslední. Další zatmění slunce čeká Česko až 10. června 2021 a následně pak další následující rok, přesně 25. října 2022. V prvním případě půjde o zatmění prstencové, kdy bude zakryto pouze necelých 17% slunce a v druhém případě půjde o zatmění částečné, kdy bude zakrytí lehce přes 42%. Takže si nezapomeňte zatmění slunce v letošním roce 2015 náležitě užít!