Pravá vánoční štola pocházející původně z Drážďan musí být kynutá, nenechte se proto nachytat na rychlo-štoly vytvořené pomocí prášku do pečiva, které najdete v obchodech. V Drážďanech se každý rok koná štolový festival (Dresdner Stollenfest), kde se na náměstí rozkrajuje tradiční Drážďanská štola. Podívejte se na náš recept na vánoční štolu.
Recept na vánoční štolu
Přísady:
500 g hladké mouky
120 g cukru krupice
1 vanilkový cukr
3 špetky citrónové kůry
2 špetky muškátového ořechu
1 droždí
1/lžičky soli
2 vejce
60 ml mléka
1 máslo
100 g rozinek
50 g kandovaného ovoce
100 g mandlí
3 lžíce rumu
moučkový cukr na posyp
Postup přípravy vánoční štoly:
Nejdříve připravíme kvásek. Ohřejeme mléko, aby bylo vlažné. Do hrnku rozdrobíme droždí, které přelijeme trochou vlažného mléka a přidáme 1 lžičku cukru. Hrnek přikryjeme a necháme na teplém, ale ne horkém místě. Po deseti až patnácti minutách nám vzejde kvásek, což je hmota vytvářející jakési bubliny a zabírající celý hrnek.
V době čekání na kvásek smícháme mouku, zbytek cukru krupice, vanilkový cukr, citrónovou kůru, muškátový ořech a sůl. Do sypké směsi rozklepneme 1 vejce a přidáme zbytek mléka a ¾ rozměklého másla, vše opět promícháme a na konec přidáme kvásek, se kterým opět promícháme, a pak těsto pořádně hněteme asi 20 až 30 minut. Těsto na vánoční štolu přikryjeme utěrkou a necháme na teplém, ale ne horkém místě kynout asi 1,5 -2 hodiny, těsto na vánoční štolu kyne dlouho, protože je v něm hodně másla a je tedy celkově těžké.
Rozinky namočíme do rumu, nasekáme si 80 g mandlí a připravíme kandované ovoce.
Pokud těsto na povrchu zmáčkneme a důlek se vyrovná, je kynuto a my můžeme opatrně přidat kandované ovoce, rozinky a mandle. Z těsta vytvarujeme na plechu oválný bochánek, na který můžeme v polovině až v jedné třetině udělat rýhu rukou, štolu necháme opět asi půl hodiny kynout. Vánoční štolu potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme zbytkem nasekaných mandlí.
Pečeme v troubě vyhřáté na 170 stupňů půl hodiny, dalších dvacet minut pak na 140 stupňů. Že je štola upečená, poznáme tak, že po píchnutí špejlí do štoly nám na špejli nezůstane žádné těsto.
Rozpustíme si zbytek másla, kterým vánoční štolu hned po vyndání ještě horkou potřeme, následně také ještě horkou posypeme moučkovým cukrem, který se krásně nalepí na štolu nasáknutou máslem.
Vánoční štolu necháme vychladnout, a potom ji zabalíme do igelitu a necháme rozležet minimálně týden, raději však dva až tři týdny.
Vánoční štola je výborná, ještě křehčí a sladší než vánočka, takže si určitě pochutnáte!