Střevní chřipka – příznaky a jak na ni?

Střevní chřipkou je označováno časté onemocnění, kterým občas trpí každý z nás. Jedná se o onemocnění trávicí soustavy, při kterém zvracíme a trpíme průjmem. Přestože se nazývá střevní chřipkou, nemá s chřipkou nic společného. Střevní chřipka je zánět žaludku a střeva, které způsobují viry nebo bakterie. Jde tedy o střevní virózu. Mezi původce střevní chřipky řadíme viry jako je norovirus, rotavirus, bakterie jako je Echerechia coli nebo rod Salmonella a také někteří prvoci. Nejčastěji se střevní chřipka objevuje u dětí, které ještě nemají vytvořenou tak účinnou imunitu jako dospělí.

Bakterie střevní chřipky Echerechia coli
Bakterie střevní chřipky Echerechia coli

Střevní chřipka se zpravidla přenáší špatnými hygienickými návyky jako je nemytí si rukou po použití záchodu, nemytí zeleniny, pojídáním zkažených nebo prošlých potravin. Lze se ale nakazit i přímým kontaktem s nemocným. Při střevní chřipce se může objevit také bolest hlavy, teplota a únava. Velkým problémem onemocnění je dehydratace, neboť člověk ztrácí spoustu tekutin zvracením a průjmem. Hlavní léčbou je proto dodávání tekutin, především čaje a vody. Pokud jde o jídlo, v současnosti se podle lékařů nedoporučuje žádná speciální dieta, protože hrozí nedostatek živin a energie. Samozřejmě je ale dobré vyhnout se těžkým nebo mastným jídlům a volit spíše jídla lehká a také se nedoporučuje konzumovat jídlo obsahující hodně jednoduchých cukrů jako je ovoce.

Pro obnovení střevní mikroflóry je dobré jíst zakysané mléčné výrobky, zákys, jogurt, kefír, kefírové mléko nebo pastilky obsahující mléčné bakterie z lékárny. Na trhu se vyskytuje také velké množství léků proti průjmu nebo zvracení, tyto léky je možné použít, ale nikdy se bez porady s lékařem nesmí brát déle než tři dny, hrozí totiž riziko opačného problému, vzniku zácpy. Některé tyto léky se dokonce mohou kombinovat a je to ku prospěchu věci (například živočišné uhlí a některé léky na zastavení průjmu), proto se informujte v lékárně. Pokud se chřipka objeví u malých dětí je na místě lékaře vyhledat okamžitě. Pokud onemocníte střevní chřipkou v těhotenství, je vhodné vyhledat lékaře z důvodu nasazení vhodných léků a rehydratace. Na uklidnění trávicích potíží pomohou také směsi bylinek.