Velikonoční beránek patří k velikonocům, jako Ježíšek k vánocům. Máme pro vás recept na velikonočního beránka, který zvládne úplně každý.
Pečení velikonočního beránka se vztahuje k židovské a křesťanské tradici, podle které byl beránek obětí věřících Bohu. Konkrétně byl beránek obětován všemi židovskými rodinami před vyvedením z Egypta, protože jim Bůh nařídil, aby udělali beránčí krví znamení na své dveře. Označeným dveřím se Bůh vyhnul při trestání Egypťanů. Beránkem je označován také Ježíš, který se obětoval pro všechny lidi. Velikonoční beránek se peče ve speciální kamenné, plechové, nebo silikonové formě, která má zvýrazněné detaily. Upečený velikonoční beránek se má co nejvíce podobat skutečnému beránkovi.
Podívejte se na náš recept na velikonočního beránka.
Velikonoční beránek – domácí recept
Přísady na velikonočního beránka
250 g polohrubé mouky
180 g cukru krupice
1 vanilkový cukr
4 vejce
1 prášek do pečiva
4 lžíce oleje
4 lžíce vody
kandované ovoce – přibližně jednu vaničku (záleží na oblíbenosti, můžete jej vynechat)
1/4 lžičky citrónové kůry
olej a hrubou mouku na vymazání formy
1 – 2 sáčky čokoládové polevy bílé (1 stačí, ale polití bude řidší)
Postup přípravy velikonočního beránka
Mouku smícháme s práškem do pečiva, vanilkovým cukrem a citrónovou kůrou. Cukr utřeme se žloutky. Poté přidáme olej a opět utřeme. Přidáme po lžících teplou vodu. Z bílků vyšleháme sníh. Sypkou směs vmícháme do utřených žloutků. Do tohoto těsta přidáme kandované ovoce a ještě lehce vmícháme sníh z bílků.
Pokud nemáme silikonovou, vytřeme formu olejem a vysypeme ji hrubou moukou. Troubu vyhřejeme na střední stupeň (asi 200 stupňů) a vložíme do ní formu s těstem. Velikonočního beránka pečeme zhruba 45 minut. Zda je beránek upečený vyzkoušíme zabodnutím špejle do těsta. Pokud je beránek hotový, špejle zůstane suchá bez kousků těsta.
Beránka vyklopíme z formy až po několika minutách. Pokud beránek nejde vyklopit, dáme na formu mokrý hadr.
Zdobení velikonočního beránka
Po upečení se velikonoční beránek ozdobí, zvýrazní se mu oči a tlama, buď polevou, nebo například zapíchnutím celého hřebíčku (koření). Na znamení jara a na znamení oběti se velikonočnímu beránkovi vkládá do tlamy zelená snítka petržele nebo trávy. Okolo krku se pak velikonočnímu beránkovi uvazuje červená mašle, neboť červená je barvou života, jara i prolité krve. Celý velikonoční beránek se také zdobí polevou, nejčastěji hnědou nebo bílou. V současnosti se používá hlavně poleva čokoládová, dá se ale použít i například citrónová poleva. Použít můžete také domácí čokoládu.